Expo 2010_1

Nie możemy nie wspomnieć na naszym blogu o tegorocznej wystawe Expo, która odbywa się właśnie w Szanghaju (potrwa do końca października). Przede wszystkim z powodu projektu polskiego pawilonu, który co prawda nie jest z papieru:), ale zamysł architektów nawiązuje do motywu ludowej wycinanki.

Autorzy projektu (Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Wojciech Kakowski z warszawskiego studia WWA Architects) tak opisują koncepcję:

“(…) Ze względu na charakter wystawy, obiekt musi także swoją estetyczną odrębnością znamionować kraj pochodzenia, stanowić rozpoznawalny, przywoływalny w pamięci siłą stylistycznych konotacji kulturowy ideogram. W naszej propozycji podstawowym, wyjściowym nośnikiem przekazu kulturowego idiomu jest motyw ludowej wycinanki. Motyw jednakże przetworzony, niejako transkrypcja elementarnego kodu estetycznego na współczesny język architektonicznego wystroju.

Przetworzenie służy dwojakim celom. Chcemy, po pierwsze, uniknąć folklorystycznej dosłowności, mechanicznego powielania kanonicznych wzorców. Wystrój bryły ma w intencji nawiązywać do tradycji, ale być jej także współczesną, stylistyczną reinterpretacją, kreatywnym przedłużeniem do współczesności w oparciu o inspirację, lecz nie wierne odwzorowanie.

Po drugie, nadrzędnym celem jest, aby pawilon był obiektem samoistnie, w sensie czysto architektonicznym, znaczącym, wizytówką polskich osiągnięć projektowych.”

Kolorystyka pawilonu została zdeterminowana zastosowaniem paneli ze sklejki w naturalnym kolorze drewna. Po zapadnięciu zmroku kolor elewacjom narzuca światło wydobywające się z wyciętych wzorów.

Wewnątrz pawilonu wyświetlana jest projekcja życia toczącego się na ulicach polskich miast. Zwiedzającym towarzyszy muzyka – a jakże:) – Chopina, a podczas multimedialnych prezentacji gości po naszym kraju “oprowadza” animowany komputerowo smok.

W kolejnych wpisach pokażemy Wam kilka innych pawilonów, a także making of, czyli jak powstawała polska wycinanka.

via WWA Architects

Reklamy

There are no comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: